Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe to częsta przyczyna wypadania włosów zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Pojawia się kiedy zaburzona jest proporcja między ilością włosów w fazie wzrostu i spoczynku Nie jest ono spowodowane zanikiem mieszków włosowych. Jego przyczyną jest wydłużenie fazy spoczynku włosów. Stan taki może być wynikiem zażywania niektórych środków farmaceutycznychfarmaceutycznych, zatruć, infekcji lub innych zaburzeń. Sama nazwa łysienie talogenowe jest dla wielu myląca, ponieważ w tym przypadku w odróżnieniu od innych typów łysienia następuje przerzedzenie a nie utrata włosów na skórze głowy.

Łysienia telogenowe a stres

Stres i napięcie mogą przyczyniać się do powstania łysienia telogenowego. Należy wziąść pod uwagę, że stres może być spowodowany nie tylko przez napięcie emocjonalne lecz również chorobę, uraz, stan po urazie, zabieg operacyjny, ciężka choroba, poród. Do stresu może dojść również w wyniku nerwowych sytuacji w pracy czy nieprzyjemnych kontaktów z innymi ludźmi. Korzystnie na łysienie talogenowe w takiej sytuacji wpłynie zmiana trybu życia, więcej czasu na odpoczynek i sen oraz unikanie napięcia emocjonalnego.

Łysienia telogenowe objawy

Objawy łysienia telogenowego to nie tylko zwiększona ilość włosów wyczesywanych włosów na szczotce czy grzebieniu lecz również zwiększony stres i niepokój z powodu niekorzystnej zmiany wyglądu. Pierwszym istotnym objawem łysienia talogenowego jest intensywne wypadanie włosów. Najczęściej jest to dostrzegalne przy kąpieli czy czesaniu. Ubytek ten staje się po jakimś czasie widoczny bo włosy są coraz bardziej przerzedzone. Jeżeli dochodzi do utraty zupełnej włosów, zmian na całości skóry głowy możemy sądzić, że nie przyczynia się do tego łysienia talogenowe, że powodem łysienia jest inne schorzenie. Warto wtedy zrobić badania kontrolne.Charakterystyczne dla łysienia telogenowego jest to, że ubytek włosów pojawia się nie tylko na głowie lecz na brwiach i innych częściach ciała np. pod pachami. Przy łysieniu talogenowym mieszki włosów zostają zachowane dzięki czemu możemy odbudować utracone włosy.

Łysienia telogenowe leczenie

Jeżeli chcesz dokładnie zdiagnozować, potwierdzić, że ten typ łysienia, który masz to łysienie telogenowe powinieneś wykonać biopsje skóry głowy. W celu jeszcze dokładniejszego zbadania można pobrać seryjne próbki włosów. Jeżeli badanie na wyrywanie włosów pozostawia ich wiele często biopsja nie jest konieczna. Wystarczy obejrzeć włos. Jeżeli mają białą cebulkę i nie posiadają galeratowatej powłoki włosowej są w fazie telogenu. W większości przypadków łysienie telogenowe świadczy o zaburzeniach równowagi organizmu. W takim przypadku w celu leczenia choroby należy odnaleźć i zlikwidować przyczynę leczenie a poprawę zauważmy po kilku miesiącach. Można również zastosować preparaty na wzmocnienie włosów jak np.Follixin. Jest to środek, który odbudowuje utracone włosy i wzmacnia zdrowe. Będziesz zadowolony z efektów, jeżeli wypróbujesz ten środek na łysienia telogenowe. Czasem niektórzy próbują nieskutecznego i kosztwonego zabiegu transplantacji włosów. Zanim zaczniemy leczenie łysienia telogenowego warto wiedzieć jaki typ tego łysienia mamy. Jeśli mamy ostre łysienia talogenowe należy stosować szampony na wzmocnienie włosów. Przy łysieniu chronicznym potrzebna jest pomoc psychologa, który zapewni o tym, że częste wypadanie włosów nie skończy się wyłysieniem całkowitym. Warto jeżeli mamy łysienie talogenowe nauczyć się układać włosy tak, aby zmiany z powodu wypadania włosów były jak najmniej zauważalne. Dzięki temu nie będziemy odczuwać dużego dyskomfortu związanego z wyglądem. W leczeniu łysienia telogenowego istotna jest również suplementacja diety i dostarczani organizmowi substancji odżywczych potrzebnych do odbudowy włosów, które wypadły.


Tutaj znajdziesz więcej informacji »

Odzyskaj włosy, popraw swoje życie
Łysienie - włosy
sposób na wypadanie włosów i łysienie