Łysienie bliznowaciejące

Ten typ łysienia jest rzedko spotykanym zaburzeniem w rozwoju skóry. Można je zaliczyć do zmian trwałych lub wrodzonych. Podczas choroby następuje niszczenie torebek włosowych zastąpionych przez tkankę bliznowatą. Łysienie bliznowaciejące jest konsekwencją urazów czy chorób skóry lub głowy. Mieszki włosowe w tego typu łysieniu zostaje trwale uszkodzone i pozbawione gruczołów łojowych. Brak jest widocznych ujść mieszków. Kiedy mamy doczynienia z tego typu łysieniem konieczna jest wizyta u lekarza. Najlepiej zgłosić się po poradę do dermatologa. Bez względu na to jaki mamy typ łysienienia lekarz pomoże nam określić co jest jego przyczyną. Jeżeli chcesz leczyć utratę włosów mysisz wiedzieć co ją spowodowało. Łysienie bliznowaciejące to inaczej grupa chorób w czasie, których dochodzi do nieodwracalnej utraty włosów. Jest to spowodowane tym , że mieszki włosowe zostają zastąpione przez tkankę łączną wlóknistą oraz zeszkliwiały kolagen. Łysienie może być efektem zajęcia mieszka włosowego albo uszkodzenia wynikającego ze stanu chorobowego. Łysienie bliznwaciejąe możemy podzielić na takie gdzie występuje naciek limfocytarny, neutrofilowy lub mieszany. Zdarzają się również przypadki łysienia bliznowaciejącego, których nie da się zakwalifikować. Odpowiednia diagnoza łysienia nie jest prosta. Często nie jednoznaczny jest wynik badania histopatologicznego. Najlepiej wykonać trichoskopie.

Trichoskopia

Jest to nie inwazyjna metoda nie inwazyjna. Podczas nie dokonuje się wizualizacji łodyg włosów oraz owłosionej skóry głowy widermoskopem. Jest to przydatna metoda to rozrożnienia łysienia bliznowaciejącego Jeżeli masz ten typ łysienia najlepiej wykonać to badanie i rozpocząć leczenie jak najszybciej bo tylko takie działanie daje szanse na wyleczenie.

Typy łysienia bliznowaciejącego

Można wyróżnić dwa rodzaje łysienia bliznowaciejącego

Łysienie pierwszorzędowe bliznowaciejące jest to stan, w którym dochodzi do procesu zapalnego i niszczenie pod jego wpływem mieszków włosowych.

Łysienie drugorzędowe bliznowaciejące to typ łysienia wywołany zewnętrznym urazem , infekcjammi, poparzeniem skóry, napromieniowaniem czy zmianami nowotworowymi. Mogą go wywołać infekcje bakteryjne, grzybiczne lub wirusowe. Łysienie bliznowaciejące może być spowodowane urazami takimi jak oparzenia ogniem, odmrożenia, oparzenia środkami chemicznymi, skaleczenia czy otarcia naskórka, napromieniowanie.

Objawy łysienia bliznowaciejącego

Główne objawy łysienia bliznowaciejącego to świąd skóry głowy, pieczenie ból, nadwrażliwość skóry. Jeżeli zauważasz u siebie takie objawy warto skonsultować się z dermatologiem.

Leczenie łysienia bliznowaciejącego

Często zmiany jakie wywołuje łysienie bliznowaciejące są tak duże, że ich charakter jest nieodwtacalny. Ten rodzaj łysienia może być wywołany przez różne czynniki patologiczne. Na ogół problem leczy się chirurgicznie a czasem farmakologicznie. Zależy to od rodzaju zmian oraz miejsca gdzie wystąpiły. Metodą leczenia czasem jest rozciąganie skóry głowy.
Tutaj znajdziesz więcej informacji »

Odzyskaj włosy, popraw swoje życie
Łysienie - włosy
sposób na wypadanie włosów i łysienie